Problem z testem osi po aktualizacji

Po aktualizacji oprogramowania na wersję 2.5.11 przy próbie testu osi występuje problem, drukarka rozpoczyna test osi i po zakończeniu pierwszej części testu wraca w narożnik z którego startuje, następnie zaczynając drugą część testu startuje w stronę narożnika zamiast w stronę platformy roboczej i wyświetla błąd “#5:5 - Czujnik końcowy X: Niepowodzenie bazowania”. Drukarka jest na bieżąco czyszczona i smarowana.
Po aktualizacji oprogramowania na wersję 2.5.12 jednorazowo wyświetlił się błąd “#23 - Nie można nawiązać komunikacji z płytą główną”, jednak problem z błędem #5:5 nadal pozostał. Jakie są możliwe rozwiązania tego problemu?

Dzień dobry, Panie Pawle,

#23 mógł być losowym błędem komunikacji, jednak jeżeli chodzi o błąd krańcówki X - drukarka może wymagać konserwacji osi. Proszę dokładnie sprawdzić napięcie pasków (zarówno długich i krótkich), czy ekstruder nie blokuje się w żadnym rogu, można jeszcze raz przesmarować osie olejem silikonowym itp. Generalnie aktualizacja oprogramowania nie powinna mieć wpływu na problemy z endstopami, drukarka po prostu wymaga dokładniejszej konserwacji osi, a być może sprawdzenia równoległości prowadnic.

Pozdrawiam
Karolina

Miałem podobny problem kilka tygodni temu (ale trwało to razem kilka miesięcy)
Mnie dodatkowo nie widziało endstopów i było to dość mylące, bo zamówiłem nowe wraz z kablami i tak nie pomogło.
Trzeba było rozebrać całą głowicę, wyczyścić i ustawić napięcie pasków. Robota dla cierpliwych :slight_smile:
Powodzenia!